Újszentmargita és környéke a II. világháborúban

Egy kicsiny falu hányattatásai 1944-ben

Az általam leírt eseményeket kissebb részben a szemtanúk beszámolói alapján, nagyobb részben a Számvéber Norbert által írt könyv alapján írom. Ennek teljes címe: Az Alföldi páncéloscsata, Harcok a Tiszántúlon, 1944 október. Aki átfogóbb képet akar kapni az eseményekről, ajánlom ezt a nagyszerű, részletes leírást, ami a Puedlo kiadó gondozásábn készült el.

Az alföldi páncéloscsatáról dióhéjban:

1944 végére a román kiugrásnak köszönhetően a szovjet 2. ukrán front kijutott a magyar Alföld déli részére, megkerülve a Kárpátok vonulatain kialakított Árpád vonalat, és  bekerítéssel fenyegetve az észak-erdélyben tartózkodó német és magyar erőket. A szovjet csapatok, hogy teljessé tegyék a bekerítést, észak felé nyomultak tovább, hogy a Tisza átkelőit elfoglalva elvágják a német-magyar csapatok visszavonulási útját. A tengelyhatalmi erők pedig minden erejükkel azon voltak, hogy visszatartsák a vörös hadsereget mindaddíg, amíg erőik Erdélyből kivonulva át nem kelnek a Tiszán. Az egyik ilyen fontos átkelőhely Polgár volt, így kaphatott Szentmargitapuszta és Kuntanya olyan fontos szerepet.


 

Történelémi áttekintés

A források nem sokat említenek a harcok korai szakaszáról. Mire az első beszámolók eseményei lejátszódtak, már a Vörös hadsereg alakulatai uralták Szentmargitapusztát és Kuntanyát.

Az első források még nem említik a települést, csupán azokat az alakulatokat, amik a későbbiekben szerepet játszanak a környékén vívott harcok során.

1944. október 17. kedd

"A 13. páncéloshadosztály Nádudvar felől tehermentesítő támadást indított Kaba felé, de a németek kísérlete a vasúti átjárótól 1 km-re északnyugatra a szervezett szovjet védelem tüzében elakadt. Délben a német hadosztály Nádudvarnál harcoló erői elszakadtak a szovjetektől, és a kapott parancsnak megfelelően Balmazújvárosnál gyülekeztek.  A település körül délkelet, dél és nyugat felé biztosító állásokat létesítettek, és felderítést vezettek be. A "Feldhermhalle" páncélgránázos-hadosztály harccsoportja továbbra is  Kabát védte, immár a szovjet csapatok által bekerítve. Az egész nap tartó szakadatlan küzdelemben ugyan sikerült visszaverni a szovjetek összpontosított, harckocsikkal támogatott rohamait, de eközben a németek is érzékeny veszteségeket szenvedtek.  Különösen a település keleti és északkeleti peremén zajlott heves tűzharc a szovjet 110. harckocsidandár, illetve a tüzérséggel támogatott német rohamlövegek között. A német harccsoport aznap parancsot kapott, hogy másnap, nem sokkal hajnal előtt adja fel kabát, és Nádudvaron keresztül vonuljon Balmazújváros körzetébe.  Ott a csapatok vételezzenek ellátmányt, és várják a III. páncéloshadtest további utasítását. A kötelék egyes elemei már 17-én reggel elszakadtak a szovjetektől, és Kabától 2 km-re északra felvették az összaköttetést a 13. páncéloshadosztály biztosító erőivel. A szovjetek nem zavarták a német csapatok megkezdett visszavonulását, amelynek egy része már 17-én estére Nádudvaron és Balmazújvároson keresztül elérte Hajdúböszörményt, majd ott déli arcvonallal felkészült a település védelmére. A 18. harckocsihadtest jelentései szerint Kabát végül 18-án hajnali 2 óra körül sikerült birtokba venni.  Szovjet adatok szerint a "Feldhermhalle" páncélgránátos-osztály itt védő harccsoportja és a 13. páncéloshadosztály a településért vívott harcokban együttesen 1320 halottat és sebesültet, 33 páncélost, 51 lövészpáncélost, 28 löveget, 11 aknavetőt és 22 gépjárművet veszített. A "Feldherrnhalle" páncélvadászosztály 1 századát vezető Schwanke hadnagy, aki maga is többször könnyebben megsebesült a Kaba körüli harcokban, így emlékezett százada veszteségeire:

A "Feldherrnhalle" páncélvadászosztály 1. századának, amit vezettem, már csak hét rohamlövege maradt, a többit kilőtték vagy fel kellett robbantani. A saját páncélosomat ugyanúgy fel kellett robbantanom, mivel egy ellenséges ellenlökés alkalmával a bal lánctalpat szétlőtték, az elvontatás nem sikerült, s a rádiókészülék kiszerelése után a kocsit fel kellett adnom."

A Kabáért vívott harcok szovjet páncélos-vesztesége ugyanakkor 21 T-34 harckocsi (ebből 15 kiégett), hét Iszu-122 önjáró löveg (négy kiégett) és négy Szu-85 önjáró löveg (kettő kiégett) volt." ( Az Alföldi páncéloscsata, 127-128. old.)

Később, még a nap folyamán:

"Tömöry vezérkari ezredes magyar csapatai eközben Hajdúböszörmény körzetéből megkezdték menetüket észak felé. A tévedésből Polgár felé irányított alakulatok menetirányát azonban Tömöry parancsára megváltoztatták. A két magyar hadosztály ezredeinek maradványai és a 12. tartalékhadosztály parancsnoksága Hajdúnánásra, az 53. és az 57. határvadász-zászlóalj zöme Hajdúdorogra, a hadosztályok nonatalakulatai pedig Büdszentmihályra indultak.  Polgár felé csak a 2. gépkocsizó lövészzászlóaljat vezényelték, amelynek ott hídfőt kellett létesítenie, és azt biztosítania. A menetelő honvéd alakulatok a kijelölt körzeteket csak késő este, és teljesen kimerülve érték el." (Az Alföldi páncéloscsata, 129. old.)

"A 2. honvéd páncéloshadosztály jelentős része már Szerencs körzetében gyülekezett, amikor aznap a német 6. hadsereg alárendeltségébe került és visszvezényelték az Alföldre. A kapott parancs szerint a hadosztály bevethető részeivel Debrecen területéről Hajdúszoboszló irányában kellett támadnia. A harcra nem alkalmazható alakulatokat Nagykálló, Nyíradony és Nyírbogát területén kellett gyülekeztetnie." (Az Alföldi páncéloscsata, 133. old.)


1944. október 18. szerda

Az események kezdenek egyre közelebb húzódni településünkhöz. Számos jól ismert település neve most fog feltűnni elősször a leírásban, és néhány, a későbbiekben fontosnak számító esemény is ezen a napon zajlott.

"Az 503. nehézpáncélos-osztály aznap teljes létszámmal kirakodott Abonyban. Estefelé két szállítmány érkezett Ceglédre a 3. század harcjárművei közül, ahol a harckocsik meg is kapták a következő napra szóló támadási parancsukat. A 2. század és a 3. század egy szakasza (Wagner hadnagy parancsnoksága alatt) csak két nap múlva érte el a hadműveleti területet. A késve érkező páncélosokat a 4. "Polizei" SS-páncélgránátos-hadosztálynak rendelte alá. Az osztály parancsnoka, Fromme százados 22 beérkezett Tiger B nehézharckocsival (köztük az osztályparancsnoki harckocsival) a 24. páncéloshadosztály csoportosításába került. Ám 19-én hajnalban ebből a mennyiségből (a lánctalpak ismételt cserélye miatt) csupán a két század összesen 11 nehézharckocsija állt harcra készen a megindulási állásokban." (Az Alföldi páncéloscsata, 133. old. / Nehézpáncélosok, 36. old.)

"A III. páncéloshadtest fedezetlen jobbszárnya és a Tisza között a szovjet 53. összfegyvernemi hadsereg lövészcsapatai tovább nyomultak előre északi irányban. Birtokba vették Egyeket, és kissebb vállalkozásokat indítottak a tiszafüredi hídfő ellen is. Managarov altábornagy, a hadsereg parancsnoka este úgy határozott, hogy csapatait északnyogat felé fordítja, és Polgár-Szolnok között, széles szakaszon kijut a Tiszához. Tervei szerint másnap reggel a 409. lövészhadosztály és a román 7. hadtest erőivel újabb támadást indítana, és elfoglalná Fegyvernek, Szapárfalu és Törökszentmiklós körzetét. Ebből arra következtethetünk, hogy a német IV. páncéloshadtest előkészületeit a szovjet-román felderítés mégsem jelezte olyan egyértelműen. Ha mégis, akkor Managarov súlyos hibát vétett, amikor balszárnyát nem fedezte kellőképpen, s ehelyett további támadást tervezett. A Kabáért vívott harcokban tovább gyengült 18. harckocsihadtest - pontosabban a tüzéralakulatokkal megerősített 110. harckocsidandár - aznap az 53. hadsereg parancsára Karcagon keresztül Nagyivánhoz csoportosult át, ahová 19. óráig be is érkezett. A hadtest ekkor a 110. harckocsidandár 18 T-34 harckocsijával, az 1438. önjáró tüzérezred öt Szu-85 önjáró lövegével, a 625 fős harcos-létszámú 32. gépkocsizó lövészdandárral, az 1000. és 452. önálló páncéltörő tüzérezredek összesen 24 darab 76 mm-es lövegével, valamint a 292. aknavetőezred 24 darab 120 mm-es tűzeszközével rendelkezett." (Az Alföldi páncéloscsata, 134. old. )

"A német 13. páncéloshadosztály egy harccoportja támadást indított a zovjetek egyik kisebb hídfője ellen, amelyet a Hortobágy keleti partján létesítettek a Nagyhortobágyi csárdánál, Balmazújbárostól 14 km-re délnyogatra. A németek támadása sikerrel járt, és a hídfőt felszámolták. A "Feldherrnhalle" harccsoport Balmazújvárosnál állomásozó részei több szovjet támadási kísérletet is viszzavertek." (Az Alföldi páncéloscsata, 134. old.)

"A Hajdúdorog és Hajdúnánás körzetében állomásozó magyar 12. tartalékhadoztály és a 4. tábori póthadosztály néhány alakulata megpróbált átkelni a Tisza északnyugati partjára, de Tömöry vezérkari ezredes visszaküldte őket. A 2. gépkocsizó lövészzászlóalj ismét megtagadta a kapott parancs végrehajtását, és a polgári hídfő biztosítása helyett  már 9 km-re nyugatra járt a folyótól, amikor Tömöry rátalált. A zászlóalj parancsnokát, Vághó alezredest a 12. tartalékhadosztály parancsnoka letartóztatta, a zászlóaljat pedig visszavezényelte Polgára."  (Az Alföldi páncéloscsata, 134. old.)

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 1
Heti: 4
Havi: 31
Össz.: 38 317

Látogatottság növelés
Oldal: Történelmi áttekintés
Újszentmargita és környéke a II. világháborúban - © 2008 - 2024 - kuntanya.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »